Hakkımda

Boğaziçi Ünv. Fizik Bölümünde doktora arastırmamı sürdürüyorum. Lisans hayatım (ve daha öncesinden) beri astronomi ile yakından ilgileniyorum ve bu blog da konuyla 'amatör' olarak uğraşmaya başladığım zamanlar yazmaya başladığım fakat sonrasında fizik/astrofizik konularına 'profesyonel' olarak girişmemle biraz daha 'matematiksel/fiziksel' bir hal alan bir uğraşım... GökGünce'de parçacık fiziği ve astronominin yanında genel olarak matematik ve fizik gibi alanlardan da kendi kısıtlı deneyim ve bilgim ölçüsünde bir şeyler karalamaya çalışıyorum.

Hali hazırda Boğaziçi Ünv. Fizik Bölümünde V. Erkcan Özcan ve Bilgi Ünv.'den Serkant Çetin danışmanlığında 'parçacık fiziği' üzerine çalışıyorum. CERN'de ATLAS ve CAST (CERN Axion Solar Telescope) deneylerinin aktif üyesiyim. Yüksek lisans tezimi CAST deneyinde KWISP sensörü ile karanlık enerji adayı 'chameleon' parçacıklarının gözlenmesi üzerine yaptım. Doktora çalışmamda da genel olarak yüksek enerji fiziğinde veri analizi ve yapay öğrenme (machine learning) konuları, spesifik olarak da 'Vector Boson Scattering' proseslerinde jet tanımlama algoritmalarının yapay öğrenme yöntemleri ile iyileştirilmesi üzerine çalışıyorum. Aynı zamanda CERN ATLAS deneyinde de TRT (Transition Radiation Tracker) dedektörünün yazılım geliştirme ve veri kalite kontrolü çalışmalarına katkı veriyorum.

Blog ile ilgili görüş, eleştiri ve fikirleri arifbayirli@gmail.com adresinden bana yazabilirsiniz.

Akademik çalışmalarımın yer aldığı kişisel sayfam için:  arifbayirli.com ve parçacık fiziği/hesaplamalı fizik üzerine yazdığım blog için: blog.arifbayirli.com

NOT: Uzun zamandır fizik bölümü seçmek isteyen lise öğrencilerinden ve alanını değiştirmek isteyen birçok insandan fizik okumaya ve özellikle Boğaziçi Fizik Bölümü'nde fizik okumaya dair onlarca mail alıyorum. Her birinde farklı sorular olabiliyor ama çoğu genel olarak aynı kaygılar ve merak edilen noktalar etrafında dönüyor. Ben de herkese tek tek cevap yetiştirmek yerine, blogda en çok okunan yazılar olan Lisans Tavsiyeleri'ne ek olarak 'Sıkça Sorulan Sorular'a kendimce cevaplar şeklinde bir şey hazırladım. Mail göndermeden lütfen bir göz atın :)

Fizik / Boğaziçi Fizik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Paylaş!

 

Copyright © 2010 Gök Günce | Blogger Templates by Splashy Templates | Free PSD Design by Amuki