30 Ağustos 2010 Pazartesi

Evrenin Derinlerinden ve Dünya’dan fotoğraflar

Yoğun bir yaz okulu ve uzun bir sessizliğin ardından tekrar bloga bir şeyler yazıyor olmak güzel bir his!

 

Öncelikle küçük bir duyuru. Dikkatsizliğim sonucu elimdeki www.gokgunce.com alan isminin hakkını kaybettim, dolayısıyla bir süreliğine bloga sadece www.gokgunce.blogspot .com adresinden erişilebilecek. Yazıları RSS ile takip edenler için herhangi bir değişiklik yok. 2-3 aylık aradan sonra merak edip bloga uğrayanlar olursa diye belirteyim istedim…

 

Yaz boyunca birçok şey oldu elbet, çoğunu ancak mail kutuma gelen haftalık haber bültenleri ve abone olduğum astronomi dergilerinden takip etmeye çalıştım; beni heyecanlandıran birçok konuyu burdan  paylaşmakta da geri kaldım. Şimdi oturup da bütün hepsinin genel bir özetini yapmaya niyetli değilim aslında, onun yerine son birkaç hafta nette dikkatimi çeken birkaç fotoğrafı paylaşayım istiyorum.

 

Birincisi geçen hafta WISE kızılötesi uzay teleskobunun elde ettiği Rosetta Bulutsusu’nun muhteşem görüntüsü. Çiçek şeklindeki bu bulutsu NGC 2237, ortasındaki yıldız kümesi ise NGC 2244 olarak biliniyor. Oldukça yoğun yıldız oluşumunun gözlendiği bulutsunun merkezinde devasa kütleli yıldızlar yaydıkları ultraviyole ışınlar ve güçlü yıldız rüzgarları ile etraflarındaki gaz ve tozu uzaklaştırıp boş bir alan oluşturuyorlar. Görüntü kızılötesinde alındığından renkler gördüğümüz renkleri belirtmiyor. Mavi bölgeler yıldızlara ait, kırmızı ve yeşil bölgeler de gazların yaptıkları ışınımları işaret ediyor.

 

pia13126-640

NGC 2244 – Telif Hakkı: NASA/JPL-Caltech/UCLA

 

Fotoğrafın büyük hali ve haberin tüm detaylarına bağlantıdan erişebilirsiniz.

 

İkinci fotoğraf yaz gökyüzündeki en favori gökcisimlerinden olan M57 – Yüzük Bulutsusu. Karanlık bir yerde ufak bir teleskopla dahi görülebilen bu muhteşem yıldız kalıntısının etkileyici bir görüntüsü Isaac Newton Teleskobu araştırma grubu tarafından bu hafta yayınlandı. Üç ayrı filtre kullanılarak alınan görüntüde kırmızılar hidrojen alfa, yeşiller çifte iyonize oksijen, kırmızlar da iyonize sülfür atomlarını gösteriyorlar.

 

M57Ha-SII-OIIIDLopez_s M57 – Yüzük Bulutsusu Telif Hakkı : D. López (IAC)

 

Yayınlanan orjinal hali için tıklayınız.

 

Üçüncü fotoğraf, çalışmalarını bir yıldır takip ettiğim ve herbir fotoğrafına ve bunları sunuş şekline hayran olduğum R. Jay GaBany’nin Cosmotography sitesinden. Yaz aylarında derin uzay cisimleri için favori yön olan Yay takımyıldızı bölgesinden, oldukça ünlü bir bulutsu NGC 6514, Trifid Bulutsusu. Galaksi merkezi yönünde bulunan bu nispten genç (300 000 yıl kadar) yıldız doğum bölgesi içinde bulunan yeni doğmuş yıldızların rüzgarları etkisiyle aşağıdaki görüntü oluşuyor.

 

small_ngc6514 Trifid Bulutsusu – Telif Hakkı : R. Jay Gabany

 

Fotoğrafın büyük haline ve birlikte yayınlanan detaylı açıklamaya bağlantılardan erişebilirsiniz. Astronomi fotoğraflarına ilginiz varsa Cosmotography’yi sık kullanılanlara eklemeyi unutmayın!

 

Son olarak da Ağustos ayı içerisinde Güneş’teki aktivite artışı ve Güneş rüzgarlarıyla uzay fırlatılan yüklü parçacıklar Dünya’da kutup bölgelerine yakın yaşayan herkes için etkileyici görsel bir şölene neden oldu. Bahsettiğim şölen tabii ki kutup ışıkları. Spaceweather’ın kutup ışıkları – aurora galerisi bu ay oldukça hareketliydi. Mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim. Eminim birçok arka plan fotoğrafı bulacaksınız :) Benim favorilerim arasında aşağıdaki ikisi var:

 

Mike-Hollingshead1 Telif Hakkı : Mike Hollingshed (Kaynak : Spaceweather )

 

Tony-Wilder1 Telif Hakkı : Tony Wilder (Kaynak : Spaceweather )

 

Gökyüzünüz her zaman açık olsun!

0 yorum:

Paylaş!

 

Copyright © 2010 Gök Günce | Blogger Templates by Splashy Templates | Free PSD Design by Amuki