19 Mayıs 2010 Çarşamba

Herschel Bir Yaşını Doldurdu!

Geçtiğimiz yıl 14 Mayıs'da Planck uydusuyla birlikte aynı roketle fırlatılan Herschel kızılötesi teleskobu bir yaşını kutluyor. Bir yıl önce canlı yayında fırlatılışını izlemiştik teleskobun, şimdi ise teleskobun elde ettiği görüntülerle oluşturulmuş bilimsel sonuçları inceliyoruz. Bir uzay teleskobu için şu ana kadarki en büyük aynaya sahip Herschel, üzerindeki dedektörlerle kızıl ötesi dalga boyunda optik spektrumda göremeyeceğimiz gaz ve toz bulutlarının ardını, yoğun yıldız oluşum bölgelerini tüm detaylarıyla bizlere sunuyor.

Herschel'in görüntülediği RCW120 bölgesi ( Telif Hakkı : ESA / SPIRE / PACS / HOBYS )

Bu ayın başında Herschel ekibi muhteşem bir görüntü daha yayınladılar. Bizden 4300 ışık yılı ötede bulunan RCW 120 olarak adlandırılan bir "yıldız balonu"... Görüntünün ortasında bulunan parlak açık mavi bölge, hemen aynı bölgenin alt sınırında bulunan dev bir yıldız tarafından aydınlatılıyor. 8-10 Güneş kütlesi arasında olduğu düşünülen bu yıldız etrafındaki gaz ve toz bulutlarını üzerine çekerek oluşum evresini yavaş yavaş tamamlamak üzere. Topladığı bu kütlenin üzerine çıkıp çıkmayacağı merak konusu çünkü teorik olarak yıldızlar oluşumları sürecinde 8 Güneş kütlesinin üzerine çıkamıyorlar. Bu kütlenin üzerine çıktıklarında sıcaklıkları o kadar yükseliyor ki morötesinde ışıma yapmaya başlıyorlar ve etraflarındaki maddeleri geri itip daha fazla kütle birikmesini engelliyorlar. Teorik olarak böyle olsa da biliyoruz ki evrende 8 Güneş kütlesinin çok çok üzerinde yıldızlar bulmak mümkün. Fakat bu yıldızların elimizdeki fizik teorilerini nasıl alt üst ettikleri bilinmiyor. Herschel'in görüntülediği bu "embriyo dönemindeki" yıldız belki de ipuçları sağlar, kim bilir?

Herschel'in bir yılını doldurması anısına ESA küçük br video yayınladı, izlemek isteyenler şöyle bir göz atabilir:Herschel'in elde ettiği sonuçları aşağıdaki adresten de takip edebilirsiniz:
Herschel Space Observatory - Results

0 yorum:

Paylaş!

 

Copyright © 2010 Gök Günce | Blogger Templates by Splashy Templates | Free PSD Design by Amuki