14 Nisan 2013 Pazar

BBC'den Baloncuk Fiziği


BBC'den yeni bir belgesel: 'Pop - Science of Bubbles'.. Su, hava gibi akışkanlar içide oluşan baloncuklar üzerine.. Akışkanlar mekaniğinin birçok  yönünden bahsediliyor belgeselde; verilen örnekler uygulamalı bilimin geldiği uç noktayı gösterir nitelikte..

Fizik eğitiminde akışkanlar mekaniği sanki hep kenara itilmiş, ikinci planda kalmış bir konu, özellikle lisansta.. Geçen sene bölümde bu dersi tek başıma çok değerli bir uygulamalı matematikçi hocamdan almıştım ve bölümde aldığım en eğlenceli ve öğretici derslerden biriydi.. İçinde ışık hızı ya da kuantum ölçeğe dair birşey geçmiyor diye daha az heyecan verici olduğu sanılmasın; uygulamalı matematikteki en zor problemleri (türbülans, doğrusal olmayan problemler, Navier Stokes denklemlerinin çözümlerinin 'tekliği' vs vs..) içinde barındırıyor.. Üstelik etrafımızda, gözlediğimiz, içinde yaşadığımız günlük hayatımızda sürekli gözlediğimiz olaylar.. Kesinlikle yaşadığım en büyük aydınlanmalardan biriydi ucundan biraz akışkanlar dinamiği öğrenmek.. Bu konuda GökGünce'de de birşeyler karalamıştım hatta konunun astrofizik üzerine uygulamaları açısından..

Konunun meraklısına o dönemlerde keşfettiğim ve hala sık sık takip ettiğim şu Tumblr sayfasını kesinlikle tavsiye ederim! Akışkanların dünyası keşfetmek için sizi bekliyor: http://fuckyeahfluiddynamics.tumblr.com

P.S. Evet, uzun zaman oldu buralara uğramayalı; arada bir ses vermek gerek sanırım; yoğun okul koşturmalarının arasından fırsat yaratmaya çalışacağım bundan böyle.. Bu vesileyle herkese tekrar merhabalar!

2 yorum:

canalp dedi ki...

belgeseli izleyebileceğimiz bir link var mı?

Arif Bayırlı dedi ki...

Belgeseli yayınlayan grubun forumuna bakabilirsiniz indirmek için; başlığın altında torrent linkini veriyorlar: http://forums.mvgroup.org/index.php?showtopic=48676

Doğrudan internetten izlemek için bir kaynak bilmiyorum; belgesel daha yeni zaten, bulmanız epey zor..

Paylaş!

 

Copyright © 2010 Gök Günce | Blogger Templates by Splashy Templates | Free PSD Design by Amuki