14 Kasım 2016 Pazartesi

Gökyüzü Bülteni Eylül-Ekim 2016 sayısı ile yayında!

Gökyüzü Bülteni Eylül-Ekim 2016 sayısı ile yayında! Bu sayıyı bir takım gecikmeler nedeniyle ancak Kasım ayına yetiştirebilmiş olsak da içerik olarak yine diğer eski sayılar gibi fazlasıyla içimize sinen bir sayı oldu diyebilirim.


Bu ay kapak konumuzda Türkiye'nin en büyük astronomi projesi olmaya aday Doğu Anadolu Gözlemevi'ni işliyoruz. Özellikle yenilikçi optik düzeneği ile kırmızı ötesi dalga boyunda yeni bir gözlem penceresi açacak olan DAG Teleskobu Türkiye'de astronomi araştırmalarının geleceğini epey belirleyecek gibi duruyor. Bülten'de proje yürütücülerinden Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak ve Yard. Doç. Dr. Sinan Aliş'in detaylı yazıları ile yine Cahit Bey ile yaptığımız kapsamlı röportaj yer alıyor.

Gökyüzü Bülteni editorya ekibimizin altında bir yılını dolduralı epey oluyor. Yeni yılımıza bülteni sonunda basılı olarak elimizde tutarak girdik; son iki sayıdır gönüllü bir okuyucumuzun maddi desteği ile basıp, ilan veren Nuranoğlu A.Ş ve Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi desteği ile astronomi ile ilgili üniversite ve kurumlara dağıtımını yapmaya başladık. Bu sayımız da bir hafta içinde elimize geçip dağıtıma başlayacağız. Geçen sayılardan farklı olarak bu seferki dağıtım planımızı kurumlardan çok, meraklı okuyucularımıza ulaşmak yönünde değiştirmeyi planlıyoruz. Bunun için de İstanbul ve Ankara'da belli başlı kitabevlerine belirli sayıda bülten bırakmayı planlıyoruz önümüzdeki günlerde. Hangi kitabevleri olacağını belirleme aşamasındayız, ilerleyen günlerde Gökyüzü Bülteni'nin sosyal medya sayfalarından duyurusunu yapacağız.

Ülke-üniversite gündemine rağmen çalışmayı sürdürmeyi başarıp, birçok zorluğa rağmen çıkarmak için uğraştığımız Bülteni etrafınızda, sosyal medyada duyurarak bize destek olabilirsiniz.

Bültene aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz:

Bülteni çevrim içi okumak için: http://bit.ly/gokyuzu_eylul_ekim
Bülteni PDF (5 MB) olarak indirmek için: http://www.tad.org.tr/e-bulten

0 yorum:

Paylaş!

 

Copyright © 2010 Gök Günce | Blogger Templates by Splashy Templates | Free PSD Design by Amuki